Kust alustada?
Relvaloa saamise protsess Eestis sisaldab mitmeid samme, mis tuleb läbida enne Politsei ja Piirivalveametilt loa taotlemist.
1. Samm: Еsmaabikursused
Vastavalt Eesti Vabariigi Relvaseaduse nõuetele peab loa taotleja esitama tunnistuse, mis kinnitab esmaabikursuste edukat läbimist, vastavalt Eestis akrediteeritud 16-tunnisele koolitusprogrammile.
2. Samm: (teiste riikide kodanikele) – väljavõtte saamine kodakondsusriigi karistuste registrist
Teise riigi kodanikust isiku avalduse esitamisel tuleb lisada väljavõte kriminaalkaristuse puudumise kohta kodakondsusriigis. Väljavõtte karistuste registrist saab saatkonnast või konsulaadist. NB! Kui tõend esitatakse võõrkeeles, tuleb sellele lisada notariaalselt kinnitatud tõlge Eesti keelde.
3. Samm: Tervisetõendi hankimine
Perearstid väljastavad Eestis relvaloa taotlejale eritõendi tervislikel põhjustel välistavate asjaolude puudumise kohta. Sarnane tõend tuleb hankida iga 5 aasta järel ja esitada see Politsei ja Piirivalveametile relvaloa uuendamisel. Tõendi saamise menetlus sisaldab arstlikku läbivaatust perearsti juures, samuti psühholoogi/psühhiaatri poolt läbivaatust perearsti suunamisel. Psühholoogi/psühhiaatri vastuvõtule registreerib relvaloa taotleja ise. Psühholoogi/psühhiaatri kontaktandmed leiate meie lehelt.
4. Samm: Taotlus Politsei ja Piirivalveametile
Relvaloa taotlus esitatakse internetis, iseteenindusportaali kaudu. Portaali kasutamiseks peab olema kehtiv ID-kaart või elamisluba ning autoriseerimiseks PIN-kood, Mobiil-ID või Smart-ID konto. Pärast sisselogimist tuleks esitada relvaloa taotlus, sisestada kõik vajalikud andmed ja laadida üles kõik saadud tõendid, ning tasuda riigilõivud. Taotluse läbivaatamise riigilõivu suurus on 60 Eurot.
5. Samm: Hoiutingimuste kontroll
Pärast loa taotlemist saadab Politsei ja Piirivalveamet meenetluse käigus relva hoiukohana märgitud aadressile konstaabli, kes kontrollib hoiukoha nõuetele vastavust ja koostab ülevaatuse akti mida lisatakse pärast ka Teie toimikusse.
Vastavalt Eesti relvaseaduse nõuetele tuleb relvi ja laskemoona hoida kohas, mis tagab nende ohutuse, viisil, mis välistab kõrvaliste isikute juurdepääsu relvadele ja laskemoonale. Rohkem kui ühe tulirelva hoidmiseks on vajalik relvakapp, mis on püsivalt põranda, seina või ehituskonstruktsiooni külge kinnitatud. Isik peab relvi hoidma tema elukohas asuvas hoiukohas või tema määratud aadressil, mis lepitakse kokku Politsei ja Piirivalveametiga.
6. Samm: Eksamile valmistumine
Eksamile valmistumiseks oleme välja töötanud koolitusprogrammi, mis sisaldab 10 tundi teooriat ja 3 tundi praktikat lasketiirus. Kursuse raames saavad õpilased kõik vajalikud teadmised ja oskused eksami edukaks sooritamiseks ning sellele järgnevaks ohutuks relvade omamiseks ja käsitsemiseks. Registreerida koolitusele saab meie lehel.
7. Samm: Eksam
Eksam sooritatakse Eesti keeles.
Teooriaeksam on 10-küsimusega valikvastustega test, mille täitmiseks on aega 30 minutit. Kui eksamineeritav vastab õigesti vähemalt kaheksale küsimusele, siis eksami teooria osa loetakse edukalt sooritanud.
Praktilise osa edukaks läbimiseks eksamineeritav peab tundma tulirelva ehitust ja olulisi osi, nende tööpõhimõtet, laskemoona ja oskama tulirelva ohutult käsitseda, ning täitma laskekatset läbiviiva eksamikomisjoni korraldusi. Laskekatse loetakse edukalt sooritatud, kui eksamineeritav on tulirelva ohutult käsitsedes tulistanud 3 lasku märklehe suunas ja need on nõutud tabavusega.
Korduseksam
Kui eksam ebaõnnestus, saad seda korrata vastavalt eksamigraafikule.
Laskmiskatse ebaõnnestumisel võid seda korrata 2 kuu jooksul teooriaeksami sooritamise päevast. Kui sa laskmiskatset selle aja jooksul ei soorita, tuleb uuesti teha ka teooriaeksam. Enne korduseksamit tuleb tasuda riigilõiv.
Laskmiskatse ebaõnnestumisel võid seda korrata 2 kuu jooksul teooriaeksami sooritamise päevast. Kui sa laskmiskatset selle aja jooksul ei soorita, tuleb uuesti teha ka teooriaeksam. Enne korduseksamit tuleb tasuda riigilõiv.
Relvakool soovib Teile edu eksamil!